Plener w Jedwabnem zakończony.

Plon 7 dni tworzenia zaprezentowali twórcy w niedzielę 4.08.2019 przed Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedwabnem. Było sporo gości z miasteczka.

Było przyjemnie!

Twórcom gratulujemy a Gości zapraszamy na wernisaż w dniu 6 października 2019 w MGOK w Jedwabnem.

Plener w Jedwabnem

Podczas pleneru uczestnicy mają opiekę merytoryczną profesjonalisty – przekazuje wiedzę na temat technik, odpowiednich materiałów, jest też możliwość konsultacji indywidualnych.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii z Pleneru.

Plon 7 dni tworzenia zaprezentowali twórcy w niedzielę 4.08.2019 przed Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedwabnem. Było sporo gości z miasteczka.

 

Plener malarski – Jedwabne 2019

W 2019 roku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem zorganizujemy plener malarski. Przez okres 10 lat plener był organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem. W 2019 roku Fundacja otrzymała dofinansowanie ze środków Województwa Podlaskiego w wysokości 7000,00 zł; całkowity koszt zadania to 9600,00 zł w tym 2000,00 zł to środki przyznane przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem, wkład osobowy 600,00 zł.

Termin pleneru: 29.07.2019 -004.08.2019.

Podczas pleneru przed sztalugami stanie 20 malarzy w różnym wieku, każdy z uczestników otrzyma o nas komplet materiałów do pracy, wsparcie merytoryczne, wyżywienie i nocleg. Przez siedem dni pleneru artyści będą mieli okazję do: • wymiany doświadczeń; • spokojnej pracy twórczej pod okiem, artysty plastyka- zapoznania się z tradycją malarstwa. • poznania technik malarskich • poznania metody pracy z różnymi grupami wiekowymi. Jako symbol ciągłości wieloletniego przedsięwzięcia zaprosilibyśmy kliku artystów zaprzyjaźnionych są to malarze: z Wysokiego Mazowiecka, Łomży oraz z Gminy i Miasta Jedwabne. Efekt pracy zostanie zaprezentowany na wystawie w MODK w Jedwabnem. Na otwarcie zaprosimy lokalne władze,przedstawicieli środowisk twórczych, uczestników, mieszkańców regionu. Przygotujemy okolicznościowe katalogi. Wystawę będzie można oglądać przez okres 1 miesiąca.

Polska mi najbliższa…

Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Grupy nieformalna Zaplecze kultury,  pracująca pod merytoryczną opieką Fundacji Czas Lokalny z Łomży, w ramach Projektu dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, zrealizowała projekt: Polska mi najbliższa…

Czytaj dalej

Zdrowi Seniorzy.

Grupa nieformalna Aktywni Seniorzy rozpoczęła realizacje projektu Zdrowi Seniorzy. Zadanie jest dofinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a Fundacja „Czas Lokalny” jest patronem i udziela wsparcia grupie. Projekt to kilka działań, które odbywały się zgodnie z harmonogramem: Harmonogram Zdrowi Seniorzy

Zapraszamy Seniorów z miasta Łomża i okolic!

                                                  Warsztaty kulinarne
1. W czwartek 25 października 2018 w Domu Seniora w Łomży odbył się:warsztat kulinarny a ich efektem był żurek na zakwasie, a na deser szarlotka z ekologicznymi jabłkami. Było smacznie, wesoło ale pracowicie.

2. Pierogi.15 listopada 2018  – podczas spotkania uczestnicy przygotowywali pierogi z nadzieniem ze szpinaku, z kapustą i grzybami, pierogi ruskie a także z nadzieniem owocowym na słodko.

3. Sałatki – 22 listopada 2018 – uczestnicy przygotowywali  przeróżne sałatki, była sałatka warzywna, sałatka z wędzonym kurczakiem i inne.

4. Sushi – 6 grudnia 2018 – podczas spotkania uczestnicy przygotowali sushi, nauczyli się wielokrotnego płukania ryżu, rolowania w płaty nori, no i oczywiście próbowali jeść pałeczkami. Nakrycie stołu, dodatki – prawie jak w Japonii.

Na warsztatach ponadto nauczyliśmy sie piec zdrowe chleby na zakwasie a takze chleb bezglutenowy z kaszy gryczanej.

Kulis – zakwas buraczany – buraki pokrojone z czosnkiem, przyprawami i woda  postawili Seniorzy na ok 10 dni. Następnie sprawdzali jak przebiega proces kiszenia, a na zajęciach z dietetykiem spożywali ten zdrowy napój. Seniorzy podczas warsztatów wymieniali doświadczenia na temat zdrowych posiłków, deserów, przetworów itp. – to była naprawdę bardzo dobra okazja do nauki, zabawy i pobycia RAZEM!

Przyjemne z pożytecznym!!!

Spotkania edukacyjne.

W czasie trwania projektu przeprowadzono 4 otwarte  spotkania edukacyjne.

1.W dniu 6 listopada 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – spotkanie z psychologiem na temat: Zmiana nawyków żywieniowych, uzależnienia, izolacja, wycofanie społeczne – porady psychologa.

W spotkaniu wzięło udział  26 osób.

Podczas spotkania uczestnicy poznali zasady uzależnień, dowiedzieli się jak postępować by zmienić swoje złe nawyki także żywieniowe. W ćwiczeniach z psychologiem szukali rozwiązań dla swoich trudnych sytuacji.

2. W dniu 13 listopada 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – Znaczenie aktywności fizycznej, Spadek wytrzymałości układu kostnego, redukcja elastyczności aparatu ruchu.

W spotkaniu wzięło udział  30 osób.

Podczas spotkania uczestnicy otrzymali wiedzę na temat procesów starzenia się układu ruchu, porady jak zapobiegać chorobom układu kostnego, rehabilitant pokazał wiele przykładowych ćwiczeń, które pomogą utrzymać kondycję.

3. W dniu 20 listopada 2018 r. odbył się wykład na temat: Znaczenie diety – zasady prawidłowego żywienia – spotkanie z dietetykiem, badanie składu ciała. 

W spotkaniu udział wzięło 30 osób.

Podczas spotkania uczestnicy zdobyli wiedzę na temat proporcji potrzebnych składników pożywienia (piramida żywności), co jeść i kiedy. Na tym spotkaniu zostały przeprowadzone także badanie składu ciała każdemu z uczestników.

4. W dniu 4 grudnia 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – spotkanie z psychologiem na temat:  Jakość żywności – co wybierać. Jak czytać etykiety na produktach. Miażdżyca – skryty morderca.

W spotkaniu wzięło udział  22 osoby.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jakich produktów poszukiwać na rynku, jak czytać etykiety na produktach, które dodatki do żywności są niewskazane. Ponadto otrzymali informację dlaczego tak rośnie zagrożenie miażdżycą i jak to zmienić.

Aktywność fizyczna

Zajęcia fizyczne w projekcie rozpoczęły się 16 października 2018 roku i trwały do 13 grudnia. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu –  wtorki i czwartki, w Domu Seniora w Łomży ul. Mickiewicza 4.

Podczas spotkania uczestnicy pod kierunkiem instruktora wykonywali zestaw ćwiczeń odpowiedni dla osób w podeszłym wieku.

Dzięki zajęciom wielu Seniorów poprawiło swoją kondycję, zapoznali się z różnymi formami aktywności – był nordic walking, masz, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia taneczne, itp. Uczestnicy zajęć wyrobili nawyk regularnego ćwiczenia i chce kontynuować to. Wyraźnie spisali się na 6, bo na ostatnich zajęciach odwiedził nas Mikołaj!

 

Odkryć siebie – spotkania ze sztuką

Przez 6 zajęć odkrywaliśmy nasze nowe pasje, tym razem była to ceramika. wykonaliśmy piękne kamienniczki  – takie jak na Starówce , a także inne zabytki naszego miasta. W ramach lepienia z płatów powstały też anioły, aniołki, miski i miseczki. Niektórzy popróbowali swych możliwości na kole. Odkrywaliśmy siebie! Na ostatnich warsztatach kolorowaliśmy prace czyli szkliwienie. Tym razem ….ciągle nie było widoczne czy to nam wyszło, ale prace już się „palą” i niebawem znów odkryjemy siebie a co najmniej efekty kilkutygodniowej pracy.

 

Odkryć siebie – Spotkania ze sztuką

Fundacja „Czas Lokalny” organizuje warsztaty artystyczne pod tytułem „Odkryć siebie – spotkania ze sztuką”. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Miasta Łomża. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 6000,00 złotych.

Zadanie polega na zorganizowaniu spotkań otwartych-warsztatów ze sztuką. Będą to warsztaty malarskie, ceramiczne i fotograficzne. Przeprowadzą je artyści w danej dziedzinie. Każdy z prowadzących zapozna najpierw uczestników z zasadami, udzieli wskazówek i będzie pomocny w tworzeniu prac. Warsztaty fotograficzne przeprowadzimy techniką lomofotografii . Tematyka prac, jej wybór należeć będzie do uczestników, jednak instruktorzy bedą proponować i zachęcać do wykonywania prac związanych z naszym miastem, z jego historią. Chcielibyśmy nawiązać do 600 lecia Łomży. Zajęcia bada odbywały się w pomieszczeniach Miasta Łomża – centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej Domek Pastora. Warsztaty odbędą się w okresie od 15 marca do 30 listopada 2018 roku. Planujemy przeprowadzić  łącznie 15 warsztatów po 2-3 godziny – 33 godzin tj. 6 warsztatów malarstwa, 6 ceramicznych, 3 fotograficznych. Jeśli w trakcie projektu okaże się inne zapotrzebowanie niż planujemy będziemy w stanie zmienić rodzaje warsztatów w ramach tych trzech. Warsztaty malarskie to poznanie technik i wspólne malowanie pod okiem instruktora. Warsztaty ceramiczne to lepienie w glinie, praca z kołem garncarskim, tworzenie prac i wypal. Warsztaty fotograficzne przy użyciu aparatów lomo. Lomofotografia jest niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnej fotografii analogowej. Nadrzędną jej zasadą jest brak ściśle określonych zasad, wykorzystywanie nieskończonej liczby technik – prześwietlenia, niedoświetlenia, używanie różnego rodzaju filmów fotograficznych (także tych, którym skończyła się data ważności), wielokrotna ekspozycja czy wywoływanie crossowe. Zdjęcia tworzone w ten sposób cechuje nieprzewidywalność efektu. Tematyka prac na malarstwie i ceramice dowolna, jednak instruktorzy bedą zachęcać do tematyki związanej z 600 Leciem Łomży. Warsztaty fotograficzne to w szczególności zauważanie i utrwalenie naszego miasta – zabytków i innych perełek. Na zakończenie warsztatow zostanie przygotowana wystawa w pomieszczeniach Domku Pastora. Wystawę zaczniemy przygotowywać w listopadzie 2018 i prace będą eksponowane w listopadzie/grudniu.

Warsztaty adresowane są do mieszkańców miasta Łomża.

Festyn na Jana 2017

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wspólne świętowanie najkrótszej nocy w roku. To już w sobotę. Potrzebne będą: koc do siedzenia, dobry nastrój i ochota na wspólne tworzenie. Czyli – zapraszamy na Festyn na Jana, który już po raz piąty organizujemy z grupą pełnych zapału ludzi i przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Łomży.

W tym roku również nie zawiedli nasi partnerzy, przyjaciele z instytucji, które popularyzują ekologiczny styl życia i promują piękno nadnarwiańskiej przyrody. Wspólnie zapraszamy na kameralny festyn pełen atrakcji dla młodszych i starszych. Nie zabraknie konkursów, warsztatów artystycznych i dobrej muzyki.

Ponadto tego dnia  na Bulwarach odbędą się IV „Wyścigi Pychówek o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi”.  Organizator to: Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska są

Zajrzyj w sobotę na Bulwary…

Festyn na Jana

24 czerwca 2017 r.

Bulwary nad Narwią

godz. 14.00-22.00

Organizator:

Fundacja Czas Lokalny

Współorganizatorzy:

Miasto Łomża

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży

Nadlesnictwo Nowogród

Partnerzy:

Urząd Gminy Piątnica

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Muzeum Przyrody w Drozdowie

Kapela Miód na Serce

Festynowe atrakcje dla najmłodszych i nie tylko:

Fundacja Czas Lokalny zaprasza na: warsztaty rozwoju kreatywności poprzez malowanie intuicyjne Vedic Art z Moniką Szelążek Pikulińską oraz na naukę wicia wianków z artyska ludową.

Familijne warsztaty muzyczne przygotuje Eryk Mroczko.

Warsztat muzyki tradycyjnej – opowieści dziadowskie z lirą w tle zaprezentuje Andrzej Staśkiewicz.

Warsztaty malowania na tkaninie (Mobilna Wioska Tematyczna)

Jak wyglada Życie pszczół – pokaże i opowie Agnieszka Zielewicz

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi przeprowadzi gry i zabawy przyrodnicze.

Muzeum Przyrody w Drozdowie przygotowało program pod tytułem:

Czyste środowisko i perełki historyczne z Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Co to są gatunki inwazyjne? Przykładowe gatunki w akwarium i przykładowe gatunki roślin. Jak z nimi postępować?
Sprawdzamy plastikowe opakowania stosowane do produktów spożywczych. Dlaczego warto i jak ograniczyć ilość plastiku w naszym otoczeniu.”Cuda pod mikroskopem”. Fascynujący człowiek z Drozdowa. Kapłan, wychowawca, polityk – czyli poznaj księdza Kazimierza Lutosławskieg
o.

Muzyka w Porcie:

Studio Wokalne „eMDeK”

FUNKASANKI (Ania Kaptór i Przemek Starachowski)

Dobry wieczór z polską piosenką – recital Magdy Sinoff

Kapela Miód na Serce