Polska mi najbliższa…

Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Grupy nieformalna Zaplecze kultury,  pracująca pod merytoryczną opieką Fundacji Czas Lokalny z Łomży, w ramach Projektu dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, zrealizowała projekt: Polska mi najbliższa…

Czytaj dalej

Zdrowi Seniorzy.

Grupa nieformalna Aktywni Seniorzy rozpoczęła realizacje projektu Zdrowi Seniorzy. Zadanie jest dofinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a Fundacja „Czas Lokalny” jest patronem i udziela wsparcia grupie. Projekt to kilka działań, które odbywały się zgodnie z harmonogramem: Harmonogram Zdrowi Seniorzy

Zapraszamy Seniorów z miasta Łomża i okolic!

                                                  Warsztaty kulinarne
1. W czwartek 25 października 2018 w Domu Seniora w Łomży odbył się:warsztat kulinarny a ich efektem był żurek na zakwasie, a na deser szarlotka z ekologicznymi jabłkami. Było smacznie, wesoło ale pracowicie.

2. Pierogi.15 listopada 2018  – podczas spotkania uczestnicy przygotowywali pierogi z nadzieniem ze szpinaku, z kapustą i grzybami, pierogi ruskie a także z nadzieniem owocowym na słodko.

3. Sałatki – 22 listopada 2018 – uczestnicy przygotowywali  przeróżne sałatki, była sałatka warzywna, sałatka z wędzonym kurczakiem i inne.

4. Sushi – 6 grudnia 2018 – podczas spotkania uczestnicy przygotowali sushi, nauczyli się wielokrotnego płukania ryżu, rolowania w płaty nori, no i oczywiście próbowali jeść pałeczkami. Nakrycie stołu, dodatki – prawie jak w Japonii.

Na warsztatach ponadto nauczyliśmy sie piec zdrowe chleby na zakwasie a takze chleb bezglutenowy z kaszy gryczanej.

Kulis – zakwas buraczany – buraki pokrojone z czosnkiem, przyprawami i woda  postawili Seniorzy na ok 10 dni. Następnie sprawdzali jak przebiega proces kiszenia, a na zajęciach z dietetykiem spożywali ten zdrowy napój. Seniorzy podczas warsztatów wymieniali doświadczenia na temat zdrowych posiłków, deserów, przetworów itp. – to była naprawdę bardzo dobra okazja do nauki, zabawy i pobycia RAZEM!

Przyjemne z pożytecznym!!!

Spotkania edukacyjne.

W czasie trwania projektu przeprowadzono 4 otwarte  spotkania edukacyjne.

1.W dniu 6 listopada 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – spotkanie z psychologiem na temat: Zmiana nawyków żywieniowych, uzależnienia, izolacja, wycofanie społeczne – porady psychologa.

W spotkaniu wzięło udział  26 osób.

Podczas spotkania uczestnicy poznali zasady uzależnień, dowiedzieli się jak postępować by zmienić swoje złe nawyki także żywieniowe. W ćwiczeniach z psychologiem szukali rozwiązań dla swoich trudnych sytuacji.

2. W dniu 13 listopada 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – Znaczenie aktywności fizycznej, Spadek wytrzymałości układu kostnego, redukcja elastyczności aparatu ruchu.

W spotkaniu wzięło udział  30 osób.

Podczas spotkania uczestnicy otrzymali wiedzę na temat procesów starzenia się układu ruchu, porady jak zapobiegać chorobom układu kostnego, rehabilitant pokazał wiele przykładowych ćwiczeń, które pomogą utrzymać kondycję.

3. W dniu 20 listopada 2018 r. odbył się wykład na temat: Znaczenie diety – zasady prawidłowego żywienia – spotkanie z dietetykiem, badanie składu ciała. 

W spotkaniu udział wzięło 30 osób.

Podczas spotkania uczestnicy zdobyli wiedzę na temat proporcji potrzebnych składników pożywienia (piramida żywności), co jeść i kiedy. Na tym spotkaniu zostały przeprowadzone także badanie składu ciała każdemu z uczestników.

4. W dniu 4 grudnia 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – spotkanie z psychologiem na temat:  Jakość żywności – co wybierać. Jak czytać etykiety na produktach. Miażdżyca – skryty morderca.

W spotkaniu wzięło udział  22 osoby.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jakich produktów poszukiwać na rynku, jak czytać etykiety na produktach, które dodatki do żywności są niewskazane. Ponadto otrzymali informację dlaczego tak rośnie zagrożenie miażdżycą i jak to zmienić.

Aktywność fizyczna

Zajęcia fizyczne w projekcie rozpoczęły się 16 października 2018 roku i trwały do 13 grudnia. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu –  wtorki i czwartki, w Domu Seniora w Łomży ul. Mickiewicza 4.

Podczas spotkania uczestnicy pod kierunkiem instruktora wykonywali zestaw ćwiczeń odpowiedni dla osób w podeszłym wieku.

Dzięki zajęciom wielu Seniorów poprawiło swoją kondycję, zapoznali się z różnymi formami aktywności – był nordic walking, masz, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia taneczne, itp. Uczestnicy zajęć wyrobili nawyk regularnego ćwiczenia i chce kontynuować to. Wyraźnie spisali się na 6, bo na ostatnich zajęciach odwiedził nas Mikołaj!

 

Odkryć siebie – spotkania ze sztuką

Przez 6 zajęć odkrywaliśmy nasze nowe pasje, tym razem była to ceramika. wykonaliśmy piękne kamienniczki  – takie jak na Starówce , a także inne zabytki naszego miasta. W ramach lepienia z płatów powstały też anioły, aniołki, miski i miseczki. Niektórzy popróbowali swych możliwości na kole. Odkrywaliśmy siebie! Na ostatnich warsztatach kolorowaliśmy prace czyli szkliwienie. Tym razem ….ciągle nie było widoczne czy to nam wyszło, ale prace już się „palą” i niebawem znów odkryjemy siebie a co najmniej efekty kilkutygodniowej pracy.

 

Warsztaty artystyczne „Odkryć Siebie – spotkania ze sztuką” Cd.

Wchodzimy w światło” – to już nasze ostatnie spotkanie w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – „Domek Pastora” w Łomży W środę 09.05.2018 r. o godz. 16.30 zapraszamy na warsztaty z malarstwa intuicyjnego Vedic Art I stopnia – dla początkujących w Domku Pastora w Łomży (ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń).

W sprawie kontynuacji warsztatów, przerobienia poszczególnych zasad lub uczestnictwa w warsztatach po tym terminie prosimy o kontakt.

Warsztaty artystyczne „Odkryć Siebie – spotkania ze sztuką”


Szanowni Państwo,Fundacja Czas Lokalny zaprasza na warsztaty artystyczne współfinansowane ze środków Miasta Łomża.

Już od 15 marca ruszamy z zapisami na warsztaty artystyczne.
Więcej informacji na stronie facebook: Fundacja Czas Lokalny lub pod numerem telefonu: 608050154.

A już od soboty 17 marca od godz. 10.00 rozpoczynamy warsztaty z malarstwa intuicyjnego Vedic Art I stopnia – dla początkujących w Domku Pastora w Łomży (ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń).

Vedic Art to malowanie intuicyjne to metoda budzenia kreatywności i pasji życia, sposób na twórczy rozwój i poszerzanie świadomości.
Vedic Art daje nie tylko możliwość bezpośredniego tworzenia własnych obrazów lecz także, zrozumienia istoty życia i jego głębszego sensu, oraz odkrywania prawdziwej tożsamości.
Vedic Art to świetna zabawa sztuką, a jednocześnie doskonała metoda samoeksploracji i doświadczania praw rządzących otaczającą nas rzeczywistością.

Czyli dla kogo warsztaty?
Dla osób, które :
– chcą pozytywnych zmian w życiu,
– mają odwagę wyjść poza dotychczasową strefę komfortu i pozbyć się lęku przed działaniem.
– dla terapeutów, którzy pracują lub chcą pracować nowatorskimi metodami rozwojowymi.

Jeśli więc czujesz,że to czas by ruszyć z miejsca i nadać kierunek swoim działaniom, czas aby otworzyć się na własną kreatywność, zsynchronizować ciało i i umysł lub uwolnić się od ograniczających przekonań i wzorców zachowań- ten warsztat jest dla Ciebie !!!

Udział w warsztatach jest darmowy.

Serdecznie zapraszamy do zapisów i na warsztaty 🙂

Odkryć siebie – Spotkania ze sztuką

Fundacja „Czas Lokalny” organizuje warsztaty artystyczne pod tytułem „Odkryć siebie – spotkania ze sztuką”. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Miasta Łomża. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 6000,00 złotych.

Zadanie polega na zorganizowaniu spotkań otwartych-warsztatów ze sztuką. Będą to warsztaty malarskie, ceramiczne i fotograficzne. Przeprowadzą je artyści w danej dziedzinie. Każdy z prowadzących zapozna najpierw uczestników z zasadami, udzieli wskazówek i będzie pomocny w tworzeniu prac. Warsztaty fotograficzne przeprowadzimy techniką lomofotografii . Tematyka prac, jej wybór należeć będzie do uczestników, jednak instruktorzy bedą proponować i zachęcać do wykonywania prac związanych z naszym miastem, z jego historią. Chcielibyśmy nawiązać do 600 lecia Łomży. Zajęcia bada odbywały się w pomieszczeniach Miasta Łomża – centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej Domek Pastora. Warsztaty odbędą się w okresie od 15 marca do 30 listopada 2018 roku. Planujemy przeprowadzić  łącznie 15 warsztatów po 2-3 godziny – 33 godzin tj. 6 warsztatów malarstwa, 6 ceramicznych, 3 fotograficznych. Jeśli w trakcie projektu okaże się inne zapotrzebowanie niż planujemy będziemy w stanie zmienić rodzaje warsztatów w ramach tych trzech. Warsztaty malarskie to poznanie technik i wspólne malowanie pod okiem instruktora. Warsztaty ceramiczne to lepienie w glinie, praca z kołem garncarskim, tworzenie prac i wypal. Warsztaty fotograficzne przy użyciu aparatów lomo. Lomofotografia jest niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnej fotografii analogowej. Nadrzędną jej zasadą jest brak ściśle określonych zasad, wykorzystywanie nieskończonej liczby technik – prześwietlenia, niedoświetlenia, używanie różnego rodzaju filmów fotograficznych (także tych, którym skończyła się data ważności), wielokrotna ekspozycja czy wywoływanie crossowe. Zdjęcia tworzone w ten sposób cechuje nieprzewidywalność efektu. Tematyka prac na malarstwie i ceramice dowolna, jednak instruktorzy bedą zachęcać do tematyki związanej z 600 Leciem Łomży. Warsztaty fotograficzne to w szczególności zauważanie i utrwalenie naszego miasta – zabytków i innych perełek. Na zakończenie warsztatow zostanie przygotowana wystawa w pomieszczeniach Domku Pastora. Wystawę zaczniemy przygotowywać w listopadzie 2018 i prace będą eksponowane w listopadzie/grudniu.

Warsztaty adresowane są do mieszkańców miasta Łomża.

Festyn na Jana 2017

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wspólne świętowanie najkrótszej nocy w roku. To już w sobotę. Potrzebne będą: koc do siedzenia, dobry nastrój i ochota na wspólne tworzenie. Czyli – zapraszamy na Festyn na Jana, który już po raz piąty organizujemy z grupą pełnych zapału ludzi i przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Łomży.

W tym roku również nie zawiedli nasi partnerzy, przyjaciele z instytucji, które popularyzują ekologiczny styl życia i promują piękno nadnarwiańskiej przyrody. Wspólnie zapraszamy na kameralny festyn pełen atrakcji dla młodszych i starszych. Nie zabraknie konkursów, warsztatów artystycznych i dobrej muzyki.

Ponadto tego dnia  na Bulwarach odbędą się IV „Wyścigi Pychówek o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi”.  Organizator to: Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska są

Zajrzyj w sobotę na Bulwary…

Festyn na Jana

24 czerwca 2017 r.

Bulwary nad Narwią

godz. 14.00-22.00

Organizator:

Fundacja Czas Lokalny

Współorganizatorzy:

Miasto Łomża

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży

Nadlesnictwo Nowogród

Partnerzy:

Urząd Gminy Piątnica

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Muzeum Przyrody w Drozdowie

Kapela Miód na Serce

Festynowe atrakcje dla najmłodszych i nie tylko:

Fundacja Czas Lokalny zaprasza na: warsztaty rozwoju kreatywności poprzez malowanie intuicyjne Vedic Art z Moniką Szelążek Pikulińską oraz na naukę wicia wianków z artyska ludową.

Familijne warsztaty muzyczne przygotuje Eryk Mroczko.

Warsztat muzyki tradycyjnej – opowieści dziadowskie z lirą w tle zaprezentuje Andrzej Staśkiewicz.

Warsztaty malowania na tkaninie (Mobilna Wioska Tematyczna)

Jak wyglada Życie pszczół – pokaże i opowie Agnieszka Zielewicz

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi przeprowadzi gry i zabawy przyrodnicze.

Muzeum Przyrody w Drozdowie przygotowało program pod tytułem:

Czyste środowisko i perełki historyczne z Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Co to są gatunki inwazyjne? Przykładowe gatunki w akwarium i przykładowe gatunki roślin. Jak z nimi postępować?
Sprawdzamy plastikowe opakowania stosowane do produktów spożywczych. Dlaczego warto i jak ograniczyć ilość plastiku w naszym otoczeniu.”Cuda pod mikroskopem”. Fascynujący człowiek z Drozdowa. Kapłan, wychowawca, polityk – czyli poznaj księdza Kazimierza Lutosławskieg
o.

Muzyka w Porcie:

Studio Wokalne „eMDeK”

FUNKASANKI (Ania Kaptór i Przemek Starachowski)

Dobry wieczór z polską piosenką – recital Magdy Sinoff

Kapela Miód na Serce

 

Malowanie Intuicyjne – Vedic Art Łomża

Fundacja Czas Lokalny” rozpoczęła współpracę z Monika Szelążek – Pikulińska „Vedic Art Łomża” (www.vedicartlomza.pl).
W czerwcu – (2,9,23 i 30 czerwca) 2017roku zapraszamy na cykl cotygodniowych spotkań (piątki) z niesamowitą metodą malowania intuicyjnego Vedic Art, która rozwija kreatywność w każdej dziedzinie życia, myślenie abstrakcyjne, intuicję oraz wyobraźnię, poczujemy się wolni, pozbędziemy się ograniczeń
i blokad, które utrudniają nam funkcjonowanie w życiu codziennym.

Wiecej informacji:
strona główna: http://www.vedicartlomza.pl/

link ogólny: http://www.vedicartlomza.pl/category/blog/

link do spotkań w Domku Pastora: http://www.vedicartlomza.pl/blog/cotygodniowe-warsztaty-z-malarstwem-intuicyjnym-vedic-art-w-domku-pastora-w-lomzy/

oferta dla firm: http://www.vedicartlomza.pl/wspolpraca/

Centrum Organizacji Pozarządowych w Łomży

Czas trwania projektu: 26. kwietnia 2017 – 31.12.2017
Realizatorzy Projektu: Fundacja „Czas Lokalny” i Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

Obszar działania: miasto Łomża.

Misją Centrum Organizacji Pozarządowych w Łomży jest wspieranie i aktywizowanie organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców miasta.

Z udziałem Zastępcy Prezydenta Łomży Agnieszki Muzyk 26 kwietnia 2017 r. w Domku Pastora w Łomży oficjalnie otwarto Centrum Organizacji Pozarządowych. Oferta skierowana do organizacji obejmuje: szkolenia, doradztwo, kawiarenki obywatelskie, usługi informacyjne, wspólny wyjazd na Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych i inne. Obszary wsparcia dostosowane będą do potrzeb zgłaszanych przez organizacje – wspólnie będziemy tworzyć miejsce przyjazne trzeciemu sektorowi.

Specjaliści z Centrum Współdziałania Społecznego Urzędu Miejskiego w Łomży, Fundacji Czas Lokalny w Łomży i Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku oczekują w każdą środę w godz. 16.00 – 18.00 w Domku Pastora, ul. Krzywe Koło 1 w Łomży.
Kontakt telefoniczny: Centrum Współdziałania Społecznego – 86 2162463, Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych – 85 6752158, Fundacja Czas Lokalny – 608050154.
Szczegółowe informacje: www.cop.lomza.pl