Zdrowi Seniorzy.

Grupa nieformalna Aktywni Seniorzy rozpoczęła realizacje projektu Zdrowi Seniorzy. Zadanie jest dofinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a Fundacja „Czas Lokalny” jest patronem i udziela wsparcia grupie. Projekt to kilka działań, które odbywały się zgodnie z harmonogramem: Harmonogram Zdrowi Seniorzy

Zapraszamy Seniorów z miasta Łomża i okolic!

                                                  Warsztaty kulinarne
1. W czwartek 25 października 2018 w Domu Seniora w Łomży odbył się:warsztat kulinarny a ich efektem był żurek na zakwasie, a na deser szarlotka z ekologicznymi jabłkami. Było smacznie, wesoło ale pracowicie.

2. Pierogi.15 listopada 2018  – podczas spotkania uczestnicy przygotowywali pierogi z nadzieniem ze szpinaku, z kapustą i grzybami, pierogi ruskie a także z nadzieniem owocowym na słodko.

3. Sałatki – 22 listopada 2018 – uczestnicy przygotowywali  przeróżne sałatki, była sałatka warzywna, sałatka z wędzonym kurczakiem i inne.

4. Sushi – 6 grudnia 2018 – podczas spotkania uczestnicy przygotowali sushi, nauczyli się wielokrotnego płukania ryżu, rolowania w płaty nori, no i oczywiście próbowali jeść pałeczkami. Nakrycie stołu, dodatki – prawie jak w Japonii.

Na warsztatach ponadto nauczyliśmy sie piec zdrowe chleby na zakwasie a takze chleb bezglutenowy z kaszy gryczanej.

Kulis – zakwas buraczany – buraki pokrojone z czosnkiem, przyprawami i woda  postawili Seniorzy na ok 10 dni. Następnie sprawdzali jak przebiega proces kiszenia, a na zajęciach z dietetykiem spożywali ten zdrowy napój. Seniorzy podczas warsztatów wymieniali doświadczenia na temat zdrowych posiłków, deserów, przetworów itp. – to była naprawdę bardzo dobra okazja do nauki, zabawy i pobycia RAZEM!

Przyjemne z pożytecznym!!!

Spotkania edukacyjne.

W czasie trwania projektu przeprowadzono 4 otwarte  spotkania edukacyjne.

1.W dniu 6 listopada 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – spotkanie z psychologiem na temat: Zmiana nawyków żywieniowych, uzależnienia, izolacja, wycofanie społeczne – porady psychologa.

W spotkaniu wzięło udział  26 osób.

Podczas spotkania uczestnicy poznali zasady uzależnień, dowiedzieli się jak postępować by zmienić swoje złe nawyki także żywieniowe. W ćwiczeniach z psychologiem szukali rozwiązań dla swoich trudnych sytuacji.

2. W dniu 13 listopada 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – Znaczenie aktywności fizycznej, Spadek wytrzymałości układu kostnego, redukcja elastyczności aparatu ruchu.

W spotkaniu wzięło udział  30 osób.

Podczas spotkania uczestnicy otrzymali wiedzę na temat procesów starzenia się układu ruchu, porady jak zapobiegać chorobom układu kostnego, rehabilitant pokazał wiele przykładowych ćwiczeń, które pomogą utrzymać kondycję.

3. W dniu 20 listopada 2018 r. odbył się wykład na temat: Znaczenie diety – zasady prawidłowego żywienia – spotkanie z dietetykiem, badanie składu ciała. 

W spotkaniu udział wzięło 30 osób.

Podczas spotkania uczestnicy zdobyli wiedzę na temat proporcji potrzebnych składników pożywienia (piramida żywności), co jeść i kiedy. Na tym spotkaniu zostały przeprowadzone także badanie składu ciała każdemu z uczestników.

4. W dniu 4 grudnia 2018 r. odbył się warsztat pod nazwą „Spotkanie edukacyjne – spotkanie z psychologiem na temat:  Jakość żywności – co wybierać. Jak czytać etykiety na produktach. Miażdżyca – skryty morderca.

W spotkaniu wzięło udział  22 osoby.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jakich produktów poszukiwać na rynku, jak czytać etykiety na produktach, które dodatki do żywności są niewskazane. Ponadto otrzymali informację dlaczego tak rośnie zagrożenie miażdżycą i jak to zmienić.

Aktywność fizyczna

Zajęcia fizyczne w projekcie rozpoczęły się 16 października 2018 roku i trwały do 13 grudnia. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu –  wtorki i czwartki, w Domu Seniora w Łomży ul. Mickiewicza 4.

Podczas spotkania uczestnicy pod kierunkiem instruktora wykonywali zestaw ćwiczeń odpowiedni dla osób w podeszłym wieku.

Dzięki zajęciom wielu Seniorów poprawiło swoją kondycję, zapoznali się z różnymi formami aktywności – był nordic walking, masz, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia taneczne, itp. Uczestnicy zajęć wyrobili nawyk regularnego ćwiczenia i chce kontynuować to. Wyraźnie spisali się na 6, bo na ostatnich zajęciach odwiedził nas Mikołaj!

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.